Ścieżki dydaktyczne

Bieszczadzkie ścieżki przyrodniczo - dydaktyczne przygotowywane są dziś dla turystów poszukujących głębszego kontaktu z dziewiczą przyrodą górską.

W naszej okolicy znajdują się:

1. Ścieżka przyrodnicza "Ustjanowa - Holica" (niebieski)
2. Szlak spacerowy Ustrzyki D - Kamienna Laworta - Mały Król - Ustrzyki Dolne (czerwony)
3. Szlak spacerowy Ustrzyki Dolne - Kiń - Orlik - Jasień (niebieski)
4. Szlak spacerowy Ustrzyki Dolne - Gromadzyń - Jasień - Ustrzyki Dolne (biały)
5. Szlak spacerowy Kamienna Laworta - Strwiążek - Mały Król (zielony)
6. Szlak spacerowy wokół Jeziora Myczkowieckiego (niebieski)
7. Ścieżka spacerowa Solina - Jawor - Solina - Polańczyk - Solina (czerwony)
8. Ścieżka spacerowa wokół Polańczyka Zdroju (zielony)
9. Ścieżka spacerowa wokół Polańczyka (żółty)
10.Ścieżka przyrodnicza Bóbrka - Orelec - pasmo Żukowa (zielony)
11.Ścieżka przyrodnicza Bóbrka - Myczkowce - Orelec - pasmo Żukowa (zielony)
12.Ścieżka przyrodnicza Pasmo Żukowa - Uherce Mineralne - ORW "Caritas" - Myczkowce (zielony)
13. Szlak architektury sakralnej - cerkwie w Bieszczadach.

Trasa krajoznawcza prowadzi przez Wschodniobeskidzki Obszar Chronionego Krajobrazu malowniczymi dolinami rzek i potoków w sąsiedztwie Jeziora Solińskiego i pozwala na szybkie poznanie podczas wycieczki samochodowej lub rowerowej najcenniejszych - ocalałych po ostatniej wojnie - zabytków architektury drewnianej bądź murowanej.

Zapora wodna w Solinie i Myczkowcach

Jezioro Solińskie jest największym sztucznym zbiornikiem wodnym w Polsce. Pięknie położone zbiorniki wodne stały się ulubionym miejscem odwiedzin dla turystów. Na obrzeżach jeziora powstała duża baza noclegowa i gastronomiczna. Na Jeziorze Solińskim organizowane są różnego rodzaju zawody pływackie i żeglarskie. Z dużym zainteresowaniem turystów spotkała się możliwość zwiedzania wnętrza zapory - co jeszcze do niedawna było niemożliwe.

W Ustrzykach Dolnych znajduje się basen sportowy

( o wymiarach 25 m x 12,5 m , głębokość 1,20 - 1,80 m ) oraz basen rekreacyjny z atrakcjami typu bicz wodny, gejzer. Największą atrakcją dla dzieci i dorosłych jest zjeżdżalnia ( 61 m) oraz minizjeżdżalnia dla dzieci ( 1 rok - 6 lat). Nad bezpieczeństwem kąpiących się czuwa doświadczona kadra sześciu wykwalifikowanych ratowników. Na powierzchni ponad 1832 m2 znajduje się hala basenowa, sauna, solarium, masaż suchy, siłownia rekreacyjno - rehabilitacyjna, salon gier zręcznościowych i intelektualnych; profesjonalny stół bilardowy, bilard oraz stół piłkarski, ponadto kawiarnia - herbaciarnia, lodziarnia, kawiarenka internetowa. Organizowane są także kursy nauki pływania dla dzieci i dorosłych. Prawdziwy komfort kąpieli zapewnia nowoczesna i bezpieczna dla zdrowia technologia oczyszczania wody.
Obiekt jest dostępny dla niepełnosprawnych.

Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego

Ośrodek Naukowo-Dydaktyczny BPN w Ustrzykach Dolnych
Powstałe na początku lat 70. jest obecnie jednym z największych muzeów przyrodniczych w Polsce. Na trzech piętrach urządzono kilka ekspozycji tematycznych (stałych i czasowych). Przeciętnego turystę na pewno najbardziej zainteresuje wystawa pt. "Flora i fauna Bieszczadów" prezentująca najbardziej charakterystyczne dla przyrody Bieszczadów gatunki roślin i zwierząt puszczańskich. Możemy tu zobaczyć bogatą kolekcję dużych ssaków i ptaków, m.in. niedźwiedź, wilk, ryś, żbik, żubr, jeleń, orzeł przedni, puchacz, puszczyk uralski. Z kolei wystawa "Geologia Bieszczadów" zapozna nas z procesami górotwórczymi, które doprowadziły do powstania Bieszczadów. Ułatwią to liczne tablice, plansze i schematy. Do obejrzenia również próbki skał i minerałów oraz profile glebowe

Przelot Samolotem nad Bieszczadami i jeziorem Solińskim z Łobozewa

 

TRASY  MAGICZNE rakiety śnieżne

Zachęcając do spacerów i wypraw w bieszczadzkie pustkowia nie proponujemy Państwu wyłącznie zwykłych przejść trackingowych czy rowerowych. Na naszych trasach chcemy pokazać Wam, obok malowniczych i niepowtarzalnych pejzaży górskich, miejsca, które kiedyś tętniły życiem i tworzyły BIESZCZADY – wspaniałą krainę Bojków i Łemków. To miejsca magiczne dla kultury, fascynujące – czasem święte. Poznajcie z nami ten zapomniany trochę świat ? może wzbogaci Wasze dusze.

Trasy z rakietami śnieżnymi
Pamiętajmy, że marsz w rakietach, zwłaszcza po świeżej pokrywie śnieżnej, jest zawsze wolniejszy i wymaga większego wysiłku. Dlatego czasy przejścia zostały zweryfikowane pod tym kątem. Znajome z letnich wędrówek ścieżki, pozornie łatwe – w zimie mogą zamienić się w trudno dostępne trasy.
Ostrożności nigdy za dużo! W trasę (oprócz odpowiedniego ubrania) zabieramy latarkę, zapałki, termos i mile widziany telefon komórkowy. O wyjściu powiadamiamy gospodarzy. Czekamy z ciepłym obiadem!
 

I. Trasa ŻUKÓW- HOLICA  platforma widokowa.

Żuków to jedno z dłuższych pasm górskich w Bieszczadach. Przejście jego grzbietem daje niezapomniane wrażenia. W przeszłości biegł tędy trakt, stały dwie karczmy a większość wzniesień (trudno uwierzyć) była nie zalesiona.
Wyjście na trasę rozpoczynamy z naszego gospodarstwa w kierunku wschodnim. Przejście na Holice (762 m) najwyższe wzniesienie Żukowa. Stąd kilkaset metrów w dół dochodzimy do platformy widokowej, z której rozciąga się wspaniały widok w kierunku południowym na pasmo Połonin Wetlińskiej, Caryńskiej, Tarnicy, Halicza. W dole Jezioro Solińskie. Jeszcze trudniej uwierzyć, że w miejscu tym startowały niegdyś szybowce i padły wszystkie rekordy przedwojennej Polski w lotach. To prawdziwa bieszczadzka mag(i)ja. (czas przejścia ok. 3 h.) Powrót tą samą drogą. Trasa średniej trudności.

II. Trasa TYSKOWA – ŁOPIENKA – TYSKOWA

Początek trasy w malowniczej dolinie nieistniejącej już wsi Tyskowa. Wyjście na przełęcz Hyrcza (692 m). Po drodze murowana kapliczka z XVIII wieku. Zejście do doliny Łopienki. Z góry rozległy widok na jedną z najpiękniejszych dolin w Bieszczadach. Z dawnej zabudowy wsi pozostała jedynie murowana cerkiew z 1829 r. Odbudowana na przełomie XX/XXI w. Sporadycznie odbywają się w niej msze. Powrót do Tyskowej tą sama trasą. (czas przejścia ok. 3 h.) Trasa średniej trudności.

III. Trasa BYSTRE – BESIDA – BYSTRE

Bystre (k. Czarnej) to położona na uboczu w  malowniczej dolinie wieś. Marsz rozpoczynamy spod pięknej, opuszczonej od lat cerkwi. Łatwe wejście na wzniesienie Wiucze (650 m) i wspaniała panorama na dawną krainę lipecką i grupę połonin bieszczadzkich również po ukraińskiej stronie! Przy dobrej pogodzie bez problemu podziwiamy pasma Wetlińskiej, Caryńskiej, Tarnicy, Halicza a bardziej na wschód najwyższy szczyt Bieszczadów Pikuj (1408 m), Starostynę, Żurówkę, Wielki Wierch. Dalej trasa biegnie na zachodnią stronę doliny Bystrego. Tu, na zboczach Beskidy, pod lasem punkt widokowy skąd podziwiamy Wschodnie Bieszczady z dominującym na horyzoncie szczytem Paraszki ( 1271 m), a to już Beskidy Skolskie! Zejście do wsi polami i starymi drogami pod cerkiew (czas przejścia ok. 3 h.) Trasa średniej trudności.<

IV. Trasa NA POŁONINĘ  WETLIŃSKĄ

Trudno wyobrazić sobie Bieszczady bez połonin. Jednak standardowe wejście na Połoninę Wetlińską może okazać się zimą nie lada wyzwaniem. Wchodzimy klasycznie z parkingu na przełęczy Wyżniej szlakiem żółtym. Wyjście pod schronisko na Połoninie Wetlińskiej (1228 m). Z góry panorama całych Bieszczadów a na wschodzie Pikuj, Ostra Hora, Połonina Równa, Borżawa. Przy dobrej pogodzie na wschodzie widać Gorgany a na zachodzie Tatry!
Powrót tą samą trasą. (czas przejścia ok. 3 – 4 h.) Trasa trudna.